Όπως γνωρίζεται κ. Δήμαρχε τα κόκκινα δάνεια είναι σημαντικό θέμα συζήτησης στα πάνελ των Μέσων μαζικής ενημέρωσης καθημερινά .
Από την άλλη πλευρά δυστυχώς ο τηλεοπτικός χρόνος δεν είναι αρκετός ώστε να μπορεί να αντιλήφθη ο δανειολήπτης τι ακριβώς θα πρέπει να κάνει ώστε να γλυτώσει την κατάσχεση της πρώτης κατοικίας του .
Όσο δε, για να επισκεφτεί ένα δικηγορικό γραφείο ο δανειολήπτης ….. Υπάρχουν κ. Δήμαρχε σήμερα δανειολήπτες που μας κάνουν αναπάντητη κλήση στο ΙΝ.ΚΑ για να τους πάρουμε τηλέφωνο για να μας πουν το πρόβλημα τους .
Όπως καταλαβαίνετε, οικονομικά τα πράγματα , είναι πολύ δύσκολα για τους συμπολίτες μας.
Τέλος , για τους παραπάνω λόγους που σας αναφέρω , θεωρώ κ. Δήμαρχε ότι προς όφελος της εξυπηρέτησης των συμπολιτών μας είναι να ιδρύσουμε ένα εθελοντικό γραφείο συμβουλευτικής για τους Δανειολήπτες συμπολίτες μας .
Εγώ προσωπικά βρίσκομαι στην διάθεση σας για κάθε διευκρίνιση και κάθε βοήθεια στην υλοποίηση της προτάσεως μου».
Με εκτίμηση
Φώτης Ν. Αλεξόπουλος
Πρ. Δημοτικός Σύμβουλος Αγίας Παρασκευής
10/11/2015