Με πολύ μεγάλη συμμετοχή κόσμου και χορευτών πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Χορού που διοργάνωσαν την Κυριακή 15 Μαΐου 2016, στο θέατρο της Κεντρικής Πλατείας ο Δήμος Αγίας Παρασκευής και ο Πολιτιστικός και Αθλητικός Οργανισμός του Δήμου-ΠΑΟΔΑΠ στην Κεντρική Πλατεία.
Εκατοντάδες άνθρωποι όλων των ηλικιών γέμισαν το θέατρο και τους γύρω χώρους και απόλαυσαν εντυπωσιακές χορογραφίες κλασικών, Λατινοαμερικάνικων, Ευρωπαϊκών και Ελληνικών παραδοσιακών χορών, από χορευτικές ομάδες Πολιτιστικών Συλλόγων, σχολών που δραστηριοποιούνται στην πόλη μας, του ΚΑΠΗ καθώς και από τα χορευτικά τμήματα του ΠΑΟΔΑΠ.